2017 Euroleague Basketbol Şampiyonu Fenerbahçe

2017’de gerçekleşen olaylar içinde belkide ender olumlu ve mutluluk verici haberlerinden biri, uzun zamandır bu başarının peşinde koşan Fenerbahçe Doğuş erkek basketbol takımının Euroleague şampiyonluğu oldu. Obradovic yönetiminde ki basketbol takımı şimdiye kadar hiç bir Türk takımının erişemediği başarıya imza atarak kulüp tarihine adını yazdırdı.

Yıllardır Türkiye Basketbol Ligini domine eden Fenerbahçe için artık Avrupa’da bir başarı kazanmanın zamanı gelmişti. Sadece Fenerbahçe taraftarlarının değil, bir çok farklı takımı tutan, hatta dünyada bile bir çok kişinin favorisi haline gelen Fenerbahce erkek basketbol takımı, bu şampiyonlukla Türkiye’yi spor alanında onurlandırmış ve Cumhurbaşkanlığı tarafından da özel bir şekilde takdir edilmişti. Bir önceki yılda da CSK Moskava takımına finalde mağlup olan Fenerbahçe umutlarını kaybetmemiş hırsı ve tecrübesi ile şampiyonluğu kazanmıştı. Aslında başarının çalışma, azim ve yüksek motivasyonla nasıl kazanılabileceğini gösteren Obradovic ve takımı, bunun adeta diğer takımlar içinde kanıtı olmuştur. İmkansızın olmadığını aslında imkansızlıkları insanın kendisinin yarattığını gösteren bu sonuç. Fenerbahçe için belkide futbolda da aynı başarıyı yakalayabilmesinin imkansız olmadığı göstermiştir.

Obradovic’e burada ayrı bir parantez açmakta fayda var. Oyunculuk kariyerinden bu yana geçmişi başarılar ile dolu olan Obradovic aslında yaratıcılığın da göstergelerinden biri. Olana sahip çıkmadan önündeki bir şeyi sahiplenmek yerine, adeta takımı yoktan var etti, diyebiliriz. Tabi bunda Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sınırsız desteğini de unutmamak gerekir. Burada Obradovic’in futbol takımına nazaran basketbolda daha özgür bir şekilde işleri yürüttüğü de düşünülürse, sanatını çok daha iyi ortaya koyabilmesinde özgülüğün her alanda ne kadar önemli olduğu kendini bir kez daha göstermiştir. Aslında çok kısa zaman önce Obradovic yönetiminde ilk kez Madrid’de final foura kalan Fenerbahçe için bu şampiyonluk inanılmaz bir başarı olmuştur. Basketbolda devam eden yükselişin Obradovic yönetimindeki Fenerbahçe için daha uzun yıllar devam edeceği fakat aynı başarının taraftar için futbolda da gösterilmemesi büyük hayal kırıklığı yaratmaktadır. Önümüzde ki dönemde basketbol takımı Avrupa’da adından çokça söz ettirecek gibi gözükmekte, belkide üst üste bir kaç şampiyonluk daha yakalama başarısına ulaşacaktır.