ABD Savunma Bakanı Mattis, Milli Savunma Bakanı Işık'a hitaben bir mektup gönderdi

ABD Savunma Bakanı Mattis, Milli Savunma Bakanı Işık'a hitaben bir mektup gönderdi

Mattis mektubunda DEAŞ'ı mağlup etmek için sahada YPG ile zorunlu bir işbirliği yaptıklarını da yazdı.

ABD Savunma Bakanı'nın ayrıca Kürt birliklerinden oluşan Halk Savunma Birlikleri YPG'ye verilen silahların envanter listesini de her ay düzenli olarak Türkiye ile paylaşacaklarını söylediği bilgisi verildi.

ABD Savunma Bakanı, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'a, YPG'ye verdikleri silahlarla ilgili mektup gönderdi. İlk envanter raporunun da bu ay gönderildiğini belirten Mattis, Mayıs sonunda YPG'ye sağlanan teçhizatla amaçlarının Rakka'nın tecrit edilmesi ve ele geçirilmesi olduğuna işaret etti.

Savunma Bakanlığı kaynakları, Mattis'in mektubunda ülkesinin Suriye'de YPG'nin de içinde olduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile taktik bir ilişkilerinin bulunduğunu ve ABD ile Türkiye'nin ilişkisinin "IŞİD'in mağlup edilmesinin çok ötesinde bir stratejik ortaklık olduğunu" belirttiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet, ABD'yi YPG'ye silah verme kararından dolayı eleştirmiş, silahların PKK'nın eline geçeceği uyarısında bulunmuştu. Ancak ABD'nin PYD/YPG'ye verdiği silahların bir bölümü, seri numaraları silinmiş vaziyette terörle mücadele sırasında Mehmetçik tarafından Güneydoğu'da ele geçirildi. Hatta güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, "ABD ordusunun bölgeye sevk ettiği silahlar çok geçmeden Türkiye sınırından geçerek Güneydoğu kırsalındaki mağaralarda istifleniyor!".

Yine YPG'liler Rakka operasyonu sırasında ABD yapımı "tank katili" olarak bilinen FGM-148 Javelin füzesi kullanırken görüntülenmişti.

ABD'nin terör örgütü YPG ile işbirliği yapmasına Türkiye sert tepki göstermişti.

İlgili Makaleler