Makul bir faiz oranı benimsemezseniz tedbirini alırız

Makul bir faiz oranı benimsemezseniz tedbirini alırız

Yıldırım, "Sanayileşmek millî bir davadır". Para kazanmak için tercih edilecek en öncelikli iş değildir. Şimdi de paralar geliyor, siz de millete, sanayiciye sahip çıkın. Geceniz, gündüzünüz olmaz ama işin sonunda başarınca bütün yorgunluğunuz gider, ne para kazandığınızı düşünürsünüz ne para kaybettiğinizi düşünürsünüz. "Son bir aya kadar esas itibarıyla 8 Kasım ABD seçimlerinden sonra orada oluşan kısa süreli kur kaynaklı dalgalanmayı ve bunun ülkemize, iş alemimize, sanayicimize getireceği olumsuzlukları derhal gördük." değerlendirmesinde bulundu. Biz milletimize güvendik. Her türlü olumsuzluğa rağmen tedbirleri aldık. Dünyada Çin ve Hindistan'dan sonra üçüncü sıraya yerleştik. Yıldırım, "Türkiye ekonomisinde büyüme çok daha iyi olacak". Bunları söylerken tabi dudak büküyordu birçok insan. Niye değil? Çünkü biz bir yandan halk oylaması için kampanya yaparken, bir yandan da parlamentoyu boş tutmadık, çalıştırdık. Tren kalkıyor hareketten önce son çağrıyı yapıyorum. ya adam gibi makul bir faiz oranını benimsersiniz ya da bunun da tedbirini alırız.

Bankacıların bunu tehdit olarak algılamaması gerektiğini söyleyen Yıldırım, "Elimizde araçlarımız var. Ellerinden parayı alacak değiliz. Aracımız olduğunu bilsinler" dedi. Bankalar çaresiziz diye düşünmesin. Elimizde araçlarımız var bunları kullanmaktan çekinmeyiz ama isteriz ki iş tatlılıkla hallolsun.

İstiyoruz ki bu tatlılıkla olsun. Temerrüte düşecek kredilerinizi yeniden yapılandırdı sizi rahatlattı rasyolarınız arttı karlarınız uçtu gitti. Faizin enflasyonu da tetiklediğine işaret eden Yıldırım, "Bizde bir tabir var, "el eli yıkar el de yüzü yıkar". Çok da zamanımız yok. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz. "Bankalar mevduat toplama yarışına girmesin". Yapacağımız sürdürülebilir kalkınmayı garanti altına almak. Yatırımcıların yatırımlarının kapsayıcı olması lazım. Kalkınmanın kapsayıcı olması lazım. Bunları yapacak imkanımız var. İstikrar ve güven bu işin sihirli kelimelerdir. Var olduğu için etrafımız ateş çemberi olduğu halde büyümeye hız kesmeden devam ettik.

Yıldırım, 2016'nın en zor yıl olduğuna dikkati çekerek, darbe teşebbüsüne rağmen büyümenin sürdüğünü vurguladı. O da krizin dibe vurduğu bizim de etkilendiğimiz bir süreçtir.

Tek istisnanın 2009 olduğunu anımsatan Yıldırım, "Hepsi geride kaldı". Bunda bir yanlışlık yok mu? Bunda bir yanlışlık yok mu Siz bu işin erbabısınız, burada bir yanlışlık var. Bu doğal bir şey değil, sürdürülebilir de bir şey değil. Sanayicilik yapmak, bir sevda işidir.

Yıldırım, "Bankalara diyoruz ki gelin aklınızı başınıza alın mevduat toplama yarışına girmeyin.' Birbirleriyle yarışıyorlar". Sanki balık mezbahasında müzayede. Olur mu böyle şey? "Turşusunu mu kuracaksın paranın?" şeklinde konuştu. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

İlgili Makaleler