81 ilde 'Duman' operasyonu: 9.6 milyon lira ceza kesildi

81 ilde 'Duman' operasyonu: 9.6 milyon lira ceza kesildi

Muğla'nın Marmaris ilçesi'nde Türkiye'nin 81 İli'nde eş zamanlı olarak başlatılan uyuşturucu madde, gümrük kaçağı tütün ve tütün mamulleri ile mücadele "Duman" operasyonu gerçekleştirildi.

Gerçekleşen geniş kapsamlı operasyon hakkın da Emniyet Genel Müdürlüğünden açıklama yapıldı. Polislere gönderilen talimat okunarak denetimler başladı. Düzenlenen operasyon kapsamında, bin 700 adet kaçak sigara, 18 adet ülkeye sokulması yasaklanan elektronik sigara, 60 adet ülkeye sokulması yasaklanan cep nargilesi, bin 500 dal ince pro, 7 bin dal tütün doldurulmuş satışa hazır makaron ele geçirildi. İşletmelerin vergi levhaları da kontrol edildi. Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, denetimlerin haftanın çeşitli günlerinde devam edeceğini belirtip, denetimler sırasında esnafın yasa ve mevzuatlar konusunda bilgilendirileceğini söyledi.

20 işletmeci ve ele geçirilen bir minibüs gümrük kaçağı malzemeler Marmaris Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği'ne getirildi. 20 işletme sahibi hakkında 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu çerçevesinde tutanak tutuldu. Vergi Dairesi Müdürlüğü ekipleri ise işletmecilere vergi kanunlarına muhalefet etmekten tutanak tuttu.

Emniyet Genel Müdürlüğü, bir süre önce başlattığı ve oldukça başarılı sonuçlar alınan 'Huzur Türkiye' adı verilen uygulamaların uyuşturucu, kaçak sigara ve kaçak tütün satışının engellenmesine yönelik olarak 81 ilde eşzamanlı 'Huzur Türkiye Duman-1' operasyonu başladı.

İlgili Makaleler