Büyük El Nuri Camii'ne saldırı düzenledi

Büyük El Nuri Camii'ne saldırı düzenledi

Haziran 2014'te DEAŞ'ın kenti ele geçirdiği sırada örgütün elebaşı Ebubekir El Bağdadi Nuri Camii'inde "hilafetini" ilan etmişti.

Musul'daki tarihi Büyük El Nuri Camisi'nin bombalanmasının ardından Irak Başbakanı Haydar El İbadi, caminin "IŞİD tarafından havaya uçurulmasını, örgütün yenilgisinin ilanı" olarak niteledi.

Askeri kaynaklarin "sivillerin arasında gizlenen üst düzey IŞİD liderlerini arayan Irak kuvvetlerinin camiye götüren El Faruk sokağa ulaştıklarını" söyledikleri belirtildi.

Bu arada, Akhbar Alaan sitesi, "İŞİD militanlarının camiye yaklaşan güvenlik güçlerine doğru kaçmaya çalışan 150 sivili idam ettikleri" bilgisini de aktardı. Irak ordusu kentin "Eski Şehir" olarak bilinen noktasında başlattıkları operasyonla kçşe sıkıştırdıkları DEAŞ'lı teröristlere, "teslim olun ya da ölün" çağrısı yapıyor.

Musul operasyonunun komutanı General Abdülamir Yarallah, caminin yıkılmasını "tarihi suç" olarak niteledi, IŞİD militanlarını Iraklı güçlerin binayı kuşatması üzerine tarihi camiyi kasıtlı olarak havaya uçurmakla suçladı.

IŞİD'in destekçisi Amaq Haber Ajansı caminin Amerikan uçakları tarafından bombalanarak imha edildiğini iddia etti.

İlgili Makaleler