Kadir Gecesi Bu Gece İdrak Edilecek

Kadir Gecesi Bu Gece İdrak Edilecek

3- Bir iki sayfa Kur'an-ı kerim okumalı.

Aydın'da vatandaşlar, Kadir Gecesi vesilesiyle başta tarihi Ramazanpaşa Cami ve Bey Cami olmak üzere bir çok camiye akın etti. Peygamber Efendimiz Ramazan ayının son on gecesini ibadet ile geçirir ve ev ahalisini de ibadet etmek için kaldırırmış. Bu konuda Hz.Muhammed "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" demiştir. İhya edeceğimiz bu geceyi Yüce Rabbimizin lütfu ve ikramıyla kılacağımız namazlarımız, hayırlarımız, tövbe ve istiğfarlarımız inşallah bin yıllık yapılacak ibadetlere denktir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Kadir Gecesi münasebetiyle bir mesaj yayınladı. "Bu düşüncelerle aziz milletimizin ve Türk-İslam âleminin mübarek Kadir Gecesi'ni içtenlikle kutluyor, aşkla kaldırılan ellerin ve adanmışlıkla çarpan kalplerin eşliğinde yapılan duaların kabul görmesini içtenlikle niyaz ediyorum" dedi. Bu gece "Kadir Suresi" nde şu şekilde anlatılıyor: "Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesinde indirdik".

1- Yatsı namazında zammı sure olarak Kadir suresini okumalı. Geceyi namaz kılarak ve dua ederek geçiren vatandaşlar İslam alemi ve Müslümanlar için dua ettiklerini ifade ettiler. Aff-ı ilahiyene, feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye (topluluğa) ilhak eyle.

Kadir Gecesi namazına nasıl niyet edilir: 4 veya 12 rekat olarak kılınan Kadir Gecesi namazına nasıl niyet edilir? Kadir Gecesi 2017 yılında 21 Haziran Çarşamba'yı 22 Haziran Perşembe'ye bağlayan gece idrak edilecek.

Bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi ve Önemi

Üç ayların sonuncusu mübarek Ramazan, mübarek gecelerinden sonuncusu da Kadir Gecesi'dir. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!

Bazı hadislerde ise bu gecenin Ramazanın 27. gecesi olduğu rivayet edilmektedir.

Hz. Peygamber'den birçok hadis rivayet edilmektedir. Kuran-ı Kerimde Kadir gecesiyle ilgili özel bir sûre bulunmaktadır.

Manisalılar da Kadir Gecesi dolayısıyla camileri doldurdu. Kadir geceniz hayırlı olsun.

Kentte, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve "bin aydan hayırlı" olarak kabul edilen Kadir Gecesi dolayısıyla camilere sığmayan cemaatten bir bölümü avlularda namaz kıldı. Onda melekler ve Rûh, Rablerinin izni ile, herbir iş için iner de iner. "Bu gece tan yeri ağarıncaya kadar süren bir selamettir, esenliktir".

İlgili Makaleler