Maliye Bakanı Ağbal'dan yeni vergi müjdesi

Maliye Bakanı Ağbal'dan yeni vergi müjdesi

MaliyeBakanı Naci Ağbal, Gelir Vergisi Kanun Tasarısı'nda kreş yardımı desteğini bir vergi istisnası olarak getirdiklerini söyledi.

Katıldığı TV programında ekonomi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gelir Vergisi Kanun Tasarısı hakkında detaylı bilgi verdi.

Ayrıca, yeniden yapılandırma sürecine de değinen Ağbal: "Vatandaşlar 30 Haziran'a kadar başvuru yapacak, Temmuz ayı sonuna kadar ödeme yapabilecek". Tasarının Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda yeniden ele alınacağını ve daha sonra Bakanlar Kurulu'na sunulacağını belirten Ağbal, tasarının yeni halinin vatandaşlar açısından önem arz ettiğini söyledi.

Bugün işletmeler istihdam ettikleri personele kreş yardımı yaptıklarında gelir vergisi doğuyordu. Ağbal, yapılandırmadaki ilk sonuçları da paylaşarak, şu ana kadar vergi dairelerine olan borçlar bakımından 4,3 milyar TL'lik alacağın yapılandırılması için müracaat yapıldığını ve 1 milyon 103 bin dilekçe alındığını aktardı. Yeni tasarıda kreş yardımı desteğini bir vergi istisnası olarak getiriyoruz. İşletmelerin personellerine ödediği kreş yardımından alınan "gelir vergisinin" yeni çalışma ile bundan sonra alınmayacağını kaydeden Bakan Ağbal, "Şimdi yaptığımız çalışmada 300 liraya kadar olan yardımdan vergi almayacağız." diye konuştu. 500 bin kişi müracaatlarını yaptı.

İlgili Makaleler