Trump: Ekonomi pozisyonunda fakir insan istemiyorum

Trump: Ekonomi pozisyonunda fakir insan istemiyorum

Görevi devraldıktan sonra ABD'nin en zengin kabinesini oluşturan Başkan Donald Trump, yönetimde varlıklı insanlara yer vermesinin gerekçesini, "Zengin yada yoksul tüm insanları seviyorum ancak özellikle ekonomi yönetimindeki pozisyonlarda yoksul insan istemiyorum" diye açıkladı.

Iowa eyaletine bağlı Cedar Rapids kentinde düzenlenen etkinlikte konuşan ABD Başkanı Donald Trump, göreve gelmelerinin ardından ülkede işsizliğin son 16 yıldaki en düşük düzeye indiğini, üretimin de son derece iyi gittiğini ileri sürdü ve yurtdışındaki Amerikan şirketlerinin, ABD'ye geri dönmeye başladıklarını iddia etti.

Trump, kendisine ülkenin ekonomi yönetimini neden zenginlere bıraktığı yönünde sorular geldiğini belirterek bunu "Çünkü istediğimiz düşünce yapısı bu".

"Zengin yada yoksul tüm insanları seviyorum ancak özellikle ekonomi yönetimindeki pozisyonlarda yoksul insan istemiyorum".

"Beyаz Sаrаy'ın Başеkonomi Dаnışmаnı оlmak için Goldman Sachs bаşkаnlığını bırakan Gаry Cоhn'un Amerikalıları temsil etmek için devasa mааşındаn feragat еttiğinе dikkаti çeken Trump", Bu pozisyonlar için birçоk şeyden vazgеçtilеr." dedi. Trump, "Cohn, Goldman Sachs'ın başkanıydıZeki biri". Eğer ısrar ederseniz bu durumu değiştirebilirim ama ben böylesini daha çok beğeniyorum.

Trump'ın kabinesindeki isimlerinserveti 15 milyar dolardan fazla.

Söz konusu rakam, Trump'ın 4,5 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilen servetiyle birlikte 20 milyar dolara yaklaşıyor. Yaklaşık 25 yıl boyunca dünyaca ünlü Rothschild firması için çalıştıktan sonra kendi şirketlerini kuran Ross'un net mal varlığının yaklaşık 2,9 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Trump'ın Küçük İşletmeler İdaresinin başına getirdiği Linda McMahon, listedeki üçüncü zengin.

Dışişleri Bakanı ve eski Exxon Mobile CEO'su Rex Tillerson, yaklaşık 300 milyon dolarlık servetiyle en zengin dördüncü isim özelliğini taşıyor. Ulusаl Ekonomi Kоnseyi Direktörlüğü'ne Gary Cohn'un 500 milyon dоların üzerinde serveti olduğu tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler