Üniversite adaylarına "eğitim bilgisi seçme işlemi" uyarısı

Üniversite adaylarına

ÖSYM'den elde edilen bilgilere göre; LYS-1'e 839 bin 124, LYS-2'ye 470 bin 409, LYS-3'e 832 bin 994 ve LYS-4'e ise 538 bin 885, LYS-5'e ise 101 bin 332 başvuru yapıldı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2017 YGS/LYS değerlendirme işlemlerinde, adayların ortaöğretim seviyesindeki eğitim bilgileri kullanılacağı belirtildi. 2017-ÖSYS'ye başvuran adayların 21 Haziran-03 Temmuz 2017 tarihleri arasında Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) bulunan https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2017/1/BasvuruEgitimGuncelle adresinden, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri ve bu eğitim bilgilerini seçerek 03 Temmuz 2017 tarihi saat 16.00'ya kadar onaylamaları gerekmektedir.

Eğitim bilgisi e-okul'a eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) sistemi üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasında ilgili internet adresinden bu eğitim bilgilerini seçerek 3 Temmuz 2017 tarihi saat 16.00'ya kadar onaylamaları gerekiyor. Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM'ye yapacakları değişiklik ve düzeltme talepleri ise kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacak.

Tercih işlemi tamamlandıktan sonra tercih süresi içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerinin kontrol edilmesi ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünün alınması gerekiyor.

ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. 2017 ÖSYS'ye başvuran tüm adaylar seçme ve onay işlemini yapmadığı takdirde, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) işlemlerinin yapıldığı tarihte aktif olan eğitim bilgisi kullanılacak. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi varsa ve başvuruda seçmiş olduğu eğitim bilgisi, bu eğitim bilgileri arasında ise, adayın bu eğitim bilgisi kullanılacaktır. Adayın bu bilgisi başvuruda aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyorsa son mezuniyeti dikkate alınacak.

İlgili Makaleler