Yunanistan'dan Türkiye'ye 'Ayasofya'da Kadir Gecesi sabah ezanı' tepkisi

Yunanistan'dan Türkiye'ye 'Ayasofya'da Kadir Gecesi sabah ezanı' tepkisi

TRT Diyanet'ten İstanbul için imsak vakti ezanı Ayasofya Camii'nden okunurken, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi Twitter hesabından da ezanın videosu paylaşılarak "Kadir Gecesi Ayasofya'da Sabah Ezanı" şeklinde mesaj yazıldı. Yunanistan'dan ise kınama açıklaması geldi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'yi modern, demokratik bir ülke olduğunu gösterir şekilde davranmaya, Ayasofya'nın ekümenik karakterini korumaya ve bu evrensel yapının gelenekselliğine saygı duymaya çağırıyoruz" dedi.

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü'nden (UNESCO) Genel Direktör Yardımcısı Francesco Bandarin'le bir araya gelen Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanatidis, UNESCO'dan destek istemişti.

"Ayasofya'da Diyanet İşleri Başkanı'nın da mevcudiyetinde Kuran okunması, ibadet yapılması ve bunun televizyonda yayınlanmasını kınıyoruz" ifadeleri yer aldı.

Ayasofya'da Kadir Gecesi Özel Programı düzenlenmesi ve sabah ezanı okunmasına Yunanistan tepki gösterdi.

Kathimerini gazetesine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada Aya Sofya'nın UNESCO dünya mirası lisesinde bulunduğunu belirterek "Aya Sofya'yi bir camiye dönüştürme çabasının uluslararası toplumu rencide ettiği" savunuldu. "Böyle bir dönemde dinlerarası diyaloğun zayıflatılmak yerine teşvik edilmesi gerekir" dendi. Bakanlık ayrıca uluslararası toplumu da Türkiye'ye tepki göstermeye çağırdı. Programın ardından geçen yıl olduğu gibi Ayasofya içinden sabah ezanı okundu.

İlgili Makaleler