Macron'un müttefiki Bayrou, adalet bakanlığından istifa etti

Macron'un müttefiki Bayrou, adalet bakanlığından istifa etti

İstifa eden Savunma Bakanı Sylvie Goulard, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Brüksel'deki NATO zirvesinde yaşanan diyalog nedeniyle kısa sürede Türkiye'nin tanıdığı bir isim haline gelmişti.

Macron'un seçim ittifakı yaptığı merkez sağ MoDem partisinin Genel Başkanı ve Adalet Bakanı François Bayrou, Savunma Bakanı Sylvie Goulard, Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Marielle de Sarnez ve Emmanuel Macron'un sağ kolu Bölgelerarası Uyum Bakanı Richard Ferrand haklarında ön soruşturma başlatılması nedeniyle 4 bakan birden görevlerinden çekildiler.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre Bayro'nun üyesi olduğu MoDem partisi yolsuzluk skandalı yüzünden eleştirilere hedef oluyor. Yeni hükümette kadın bakan sayısı erkekleri geçerken, yeni bakanlar da alanının uzmanı isimler arasından seçildi.

Fransa lideri, Şam'ın kimyasal silah kullanması durumunda ülkesinin Suriye'de hükümet güçlerine saldırmaya hazır olacağını da sözlerine ekledi, dolayısıyla Suriye ordusunun kimyasal silah kullanmadığını da teyit etmiş oldu.

Edouard Philippe başbakanlığındaki hükümet genel seçimlerin ardından usul gereği istifa etmiş ve akabinde cumhurbaşkanı tarafından yeniden hükümeti kurmakla görevlendirilmişti. François Bayrou'nun bugün (TSİ) 17:00'de bir basın toplantısı yapması bekleniyor. Sözcüsü Adalet Bakanı'nın şahsi nedenlerle görevden ayrıldığını söyledi.

Yolsuzluk iddialarında, uzun yıllar Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yapan Goulard'ın adı geçmiyordu.

Kabine revizyonu kapsamında Bölgesel Birlik Bakanı Richhard Ferrand'ın da bu görevden ayrılarak, Macron'un partisi LREM'nin meclis grup başkanlığını üstleneceği açıklandı. Fransız yargısı skandalla ilgili ön inceleme başlattı. MoDem partisi iddiaları yalanlamıştı.

İlgili Makaleler