2017 Terör Kendini Göstermeye Devam ediyor

2017 yılına terör ile merhaba dedi Türkiye ve korkuya bıraktı yerini tüm umutlar. Evet, 2017 yılının daha başında gerçekleşen bu sarsıcı olay, İŞİD’in faaliyetlerini ne kadar kolay yürüttüğünü, güvenlik açıklarının ne kadar kolay deline bildiğini gösterdi. Bu saldırıda tam 39 kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenlerin içinde çoğunun yabancı ve varlıklı iş adamları olması, Reina’nın özellikle mi seçildiği yoksa rastgele bir terör saldırı mı olduğu hakkında şüpheleri de beraberinde getirdi. Saldırıdan sonra kaçan terörist kısa bir süre sonra yakalandı ve Reina davası 2017 Aralık ayında başladı. İŞİD saldırılarından büyük yaralar alan Türkiye’de, yine zarar gören suçsuz insanlar ve ülke ekonomisi oldu. Ülke için hedeflerin gerçekleştirilmesinin zor olduğu bir yıl geride kalırken 2017 de yaşanan bu tip terör saldırıları güvenlik konusunda endişeleri arttırdı ve istihbaratın ülkeler için ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Devlet yapılarının çöküşü kusurlu yapılarından Reina Saldırısı kaynaklanır ve bu yapılar devlet için çok önemlidir. Bu yapılar insanlık yaşadığı sürece yapılarını devam ettirir ve kusurları dış güçler değil de dahili bir takım olaylar nedeniyle bozulursa sorumlusu yapının kendisi değil, düzenleyici ve yapıcıları olarak insanlar olur. Bu da son zamanlarda ülke içinde yaşanan terör saldırıları, diplomatik krizler ve adalet arayışının devlet yapıları ile ne kadar ilgili olduğunu göstermektedir. Politika yapıcılar ve düzenleyici bürokratlar arasında da sorgulamalara neden olan bu durumların, kısa zamanda düzeltilmesi uzun zaman alacak gibi gözükmektedir. FETÖ terör örgütünün büyük çapta yapılanması ve devletin aygıtlarını ele geçirmeye çalışması ve sonucunda ortaya çıkan netice bunun en büyük göstergesi olmuştur. Bütün gücünü bir yere odaklayan devlet aygıtları acaba bazı şeyleri gözden mi kaçırdı? Bu gibi sorular ister istemez toplum içerisinde güvenlik zaaflarının sorgulanmasına neden olmakta, terörün de zaaflardan yararlanama da ne kadar fırsatçı davrandığını göstermektedir.

Saldırı arkasında bir çok yaralı aile ve geriye getirilmesi zor olan manevi yaralar açarak, yol olan umutlar, derin endişeler ve unutulup giden hayaller bıraktı.