2017 Turizm Kongresine Bakış

Bilindiği üzere Türkiye’de turizm gelirleri çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu konu üzerinde çalışmalar yapan 18. Ulusal Turizm Kongresi ilk defa Türkiye’nin doğusunda tarihi ile ünlü geçmişi M.Ö 8000’li yıllara dayanan Mardin’de, üniversitelerden birçok bilim adamı ve profesörün katılımıyla düzenledi. Türkiye’de turizm ile ilgili bilgilerin elde edilmesin de önemli yer olan Ulusal Turizm Kongresi, turizmde çok çeşitli konulara değinmekte ve bunu derinlemesine ele almaktadır. Termal turizminden sağlık turizmine, deniz turizminden tarih turizmine kadar ülke içinde önemli araştırma ve bulgulara değinen kongre de bu yıl özellikle, artan teknoloji sayesinde çağımızda airbnb, homeexchange, couchsurfing gibi sitelerin giderek yaygınlaşmasını ele alındı.

Bu tip sitelerden kiralanan evler hali hazırda belli kapasitesi olan ve fiyatı tatilci tarafından yüksek bulunan otel odalarına alternatif kaynak teşkil etmektedir. Tabi buda ülke ekonomisi için Turizm gelirlerine etki etmekte, oteller ise fiyatlar ile rekabet edebilmek adına zor durumda kalabilmektedirler. Yapılan kongre de ortaya Türkiye’de turizm 2017 konan bulgular Airbnb oda sayılarının her yıl giderek arttığını göstermektedir.

Dijitalleşen çağımızda turizmin geleceğinin de büyük değişimlere uğrayacağı ve kendisini bu konuda yenilemeyenlerin gelecekte çok kolay silineceği, araştırmalarda gün yüzüne çıkmaktadır. Giderek aratan teknoloji kullanımının artık bilinen turizm geleneklerini yıktığı ortadır. Bunun için turizmin yeniden yapılandırılması ve oyunu her açıdan rekabet edilebilir bir düzeye çekme gereği doğmaktadır. Türkiye özellikle uzun yıllar tatil turizmin de sıkışıp kalmanın etkisiyle turizmde beklediği verimi ve kazancı sağlayamamıştır. Bu nedenle kongrede de üstünde özelikle durulan, turizmin kışında devam edebildiği kültür ve tarih turizmine yayılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Özellikle deniz ve tatil turizminde her şey dahil otellere kapanan müşteriler, esnaf için hiç bir gelir oluşturmamakta, bu da turizmin yerinde saymasına neden olmaktadır. Fakat turizmin kültür ve tarih alanına kaydırılması ile turizmin çarpan etkisinin devreye girerek diğer sektörleri de ayağa kaldıracağı görülmektedir. Bunun için ülkede tarihi alanların kazanılması, kültürün özellikle de Türk Mutfağı kültürünün geliştirilip turistle tanıştırılması çok büyük önem arz etmektedir. Kongrede genel olarak herkesin ortak düşüncesi olan bu görüşlerin hayata geçirilmesi hızlandırılmalıdır.