Otomobilde Yerli Malı Yurdum Malı Herkes Onu Kullanmalı

2017 yılının önemli gelişmelerinden biride temelleri uzun zaman önce atılan fakat bir türlü oluşturulamayan yerli otomobil konsorsiyumunun açıklanması oldu. Buna göre konsorsiyumda Anadolu Grubu, BMC, Karsan (Kıraça Holding), Turkcell ve Zorlu Holding (Vestel) yer aldı. 2019 yılında tamamlanması ve Devrim (İlk kez 1961’de 4 adet üretildi) arabasından tam 50 yıl sonra 2021’de satışa çıkarılması düşünülen yerli otomobil için şimdiden kurulacak fabrika için lokasyon arayışları başladı. Kuşkusuz, ekonomi için önemli bir yeri olan yerli otomobil üretiminde henüz ne türde bir otomobil üretileceği, hangi sınıfa hitap edeceği hakkında pek bilgi olmasa da, önümüzdeki bir iki yıl içerisinde tüm her şeyin ortaya çıkması beklenmektedir.

Otomotiv sektörü yüksek çarpan etkisi sayesinde diğer sektörler ile güçlü bağlantısı bulunmaktadır. Sektörün çarpan etkisinin yüksek olduğu ürünleri ise elektronik, demir-çelik, petro-kimya, tekstil ve cam gibi ürünler olarak sıralayabiliriz. Diğer sektörler ile yüksek etkileşimi dolayısıyla stratejik öneme sahip olan otomotiv sektörünün, eğer ki başarılırsa ülke adına çok faydası olacağı aşikardır. Özellikle istihdama, verimliliğe ve büyümeye katkısı büyük olacaktır. Ar-Ge yatırımlarının çok önemli olduğu sektörde, dünya çapında en yüksek yatırımı (PWC 2015 verilerine göre) Alman devi Volkswagen yapmaktadır. Bu durumda Ar-Ge yatırımlarının da artması pozitif etki yaratacaktır. İnovasyona olan katkısı da düşünüldüğünde birçok endüstride genişleme yaşanması olumlu etkilerinden biri olarak görülebilir. Ayrıca yerli otomobil üretiminin, özellikle makro ekonomik göstergeler arasında ülke için çok önemli olan ödemeler dengesine olumlu katkıda bulunması beklenmektedir.

Ülke sanayisinin gelişmesine olan katkıları sıralamakla bitmeyecek olan otomotiv üretiminde, özellikle Türkiye gibi genç nüfusa sahip ve otomobil satışlarında gelişmiş ülkeler kadar doygunluk seviyesine ulaşmadığı düşünülürse, yerli otomobil üretimi ve satışlarının istenilen seviyelere çekilmesi hiç de zor olmayacaktır. Şimdiden bir çok sektörden binlerce sipariş alan yerli otomobil, piyasaya çıktığında yurt içi ve yurt dışı satışları ile sektörün öncüsü olma yolunda umut vaat ederken, yerli otomobil konsorsiyumu, gelecek adına daha bir çok sektörde aynı adımların atılmasında cesaretlendirici olmuştur. Dünya otomobil üretiminde başı Çin, Japonya, Almaya ve ABD çekmektedir.