Her Şey İyi Olacak

2017′ de gerçekleşen önemli olaylardan biri de İyi Parti’nin kurulması oldu. Meral Akşener önderliğinde kurulan İyi Parti, özellikle MHP’den ayrılanların ve MHP’nin hür politikalar izleyemediğini ve çizgisinden çıktığını düşünen siyasiler tarafından kurularak, Türk siyaset ve politikasına yeni bir kan akışı getirdi. Bir sonraki seçimler de ne kadarlık bir oy alacağı ve hangi kesimlerden destek göreceği merak edilen İyi Parti, şimdiden kamuoyu yoklamalarına ve destek arayışına başladı. Barajı geçeceği düşünülen partinin politikaları ve izleyeceği yol, destekçileri tarafından heyecanla bekleniyor. 25 Ekim 2017’de Ankara Çankaya Mahallesi’ndeki merkez binası önünde mitingle açılan parti, slogan olarak iyi bir Türkiye çağrısı yaptı ve her kesimden bireyin partiye katılmasını ve destek vermesini istedi.

Birçok vaadi olan partinin başlıca politikası; herkesimden insana hitap edeceğini, ülkenin komşuları ile barışçıl bir politika izleyeceğini, istikrarlı ve öngörülebilir bir ekonomik gelecek, fırsat eşitliği ve çağa ayak uydurabilen yenilikçi bir Türkiye vaat ediyor. Aslında uzun zamandır bir parti kurması beklenen Meral Akşener çeşitli zorluklar ile karşı karşıya kalmış ve uzun uğraşlar sonucunda partiyi önderliğinde kurarak büyük kesimi etrafında toplamayı başarmıştır. Yeni bir partiye ihtiyaç olduğu düşünülen bir dönemde kurulan partinin 2019 seçimlerinde elde edeceği başarı bir çok dinamiğin değişmesine neden olabilir. Partili Cumhurbaşkanı dönemine de geçişin tamamlanacağı olan seçimler de elde edilecek başarı parti için çok önemli bir husus. Her ne kadar parti kurulma döneminde bazı çevrelerden saldırılara ve ağır eleştirile uğrasa da, bir sonraki seçimlerde bazı çevrelere seçim korkusu salmayı başardı.

Uzun yıllardır aktif olarak siyasetin içinde yer alan Meral Akşener’e güvenen kesim azımsanmayacak derecede çok. Siyasi tecrübesiyle bu yükün altından kalkacağını gösteren Akşener, güvenleri boşa çıkarmayacak gibi görünüyor.

Ülkede uzun zamandır yaşanan siyasi, diplomatik ve ekonomik krizlerin artık geride kalmasını ve refahın artmasını isteyen toplumun, parti tarafından dikkate değer bir şekilde ele alındığı ve bunu yapacak gücü elde etme de seçimlerin belirleyici olacağı dönemi beklemekten başka bir seçenek olmadığını bu süre zarfında da gücü elinde bulunduran hükümetin izleyeceği politikaların ülke geleceğini belirleyeceği öngörülmektedir.